Mimo wielu zalet kąpieli pod prysznicem, wanny nadal mają swoich zwolenników. Bez wątpienia wanna pozwala stworzyć w domowym zaciszu strefę relaksu i komfortu, już nie mówiąc o walorach praktycznych – przykładowo, kiedy masz w domu małe dziecko lub dzieci, wówczas codzienna kąpiel w wannie może być świetną okazją do zabawy. Prostokątna, owalna czy asymetryczna? Z akrylu, konglomeratu, a może żeliwna? Wolnostojąca czy zabudowana? Która najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wanny.
Dopasuj wannę do metrażu łazienki
Kluczową kwestią podczas wyboru wanny jest wielkość i układ przestrzeni w łazience. Wchodzenie do i wychodzenie z wanny powinno odbywać się swobodnie i bez problemów, trzeba pozostawić też trochę miejsca na to, by móc bez przeszkód wytrzeć się ręcznikiem i ubrać.Obecnie na rynku dostępne są wanny o różnych kształtach – prostokątne, kwadratowe, owalne i asymetryczne – co daje duże pole do aranżacyjnych popisów. Co więcej, bez względu na różnorodność wymiarów, bez trudu dopasujesz wannę do niemal każdej łazienki, nawet tej o niewielkim metrażu. Jeśli nie masz smykałki do aranżowania przestrzeni, warto skorzystać z fachowego doradztwa projektantów w salonach Multi Design – nasi specjaliści od projektowania pomogą dobrać najodpowiedniejszy kształt wanny do wielkości i układu konkretnego pomieszczenia.
Cechy najwłaściwszej wanny
Dużą popularnością cieszą się obecnie wanny akrylowe, ponieważ są lekkie, ciepłe w dotyku, łatwe w pielęgnacji i występują w różnych kształtach. Co więcej – w wannach akrylowych woda nie wychładza się tak szybko. Wśród wanien wolnostojących pojawia się coraz więcej wariantów z konglomeratu i kamienia. Te ostatnie doskonale prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, ale mają swoje wady – są podatne na uszkodzenia mechaniczne i zimne w dotyku. Nadal w sprzedaży są modele stalowe i żeliwne, które charakteryzują się stosunkowo niską ceną, ale są ciężkie i nie utrzymują długo temperatury wody.Najbardziej uniwersalne są wanny prostokątne lub kwadratowe, o długości 140-180 cm i szerokości ok. 70 cm. Oczywiście, dostępne są również modele dłuższe lub szersze, a nawet dwuosobowe, które można zainstalować w dużej i przestronnej łazience. Wanny prostokątne można umiejscowić w rogu pomieszczenia albo postawić przy jednej ze ścian, można też wpasować je we wnękę – ten kształt pozwala jak najlepiej zagospodarować przestrzeń. Najchętniej wykorzystuje się je w zabudowie. Okładzina z płytek ceramicznych lub paneli pozwala wkomponować je w ogólny projekt łazienki i stworzyć spójny stylistycznie wystrój. To też dobra baza do postawienia kabiny lub parawanu nawannowego, co daje kąpielową hybrydę, czyli wanno-prysznic.
Wanna do małej łazienki
Znakomitym rozwiązaniem do małych łazienek są wanny narożne. Większość narożnych modeli ma owalne wykończenie, które zostawia przestrzeń na wygodne użytkowanie wanny. Niektóre modele tego rodzaju mają wyprofilowane siedziska, co jest praktyczną opcją dla seniorów i najmłodszych. Również wanny owalne dają możliwość najlepszego wykorzystania miejsca w łazienkach o małym metrażu – także występują w wariancie narożnym i przyściennym.Warto wiedzieć:
Jeśli masz trudność z dopasowaniem klasycznej lub owalnej wanny, sprawdź ofertę niestandardowych modeli, które dostępne są na specjalne zamówienie.
Wanna wolnostojąca
Jeśli dysponujesz większą ilością miejsca w łazience, możesz rozważyć zakup wanny wolnostojącej. Nowoczesne modele o prostych liniach to aranżacyjny hit ostatnich miesięcy. Dostępne są w różnych wymiarach i kształtach. Obecnie na topie są wanny owalne, również te wpisujące się w stylistykę glamour, czyli klasyczne modele z ozdobnymi nóżkami, choć dostępne są również wanny stawiane na podłodze. Jeżeli Twoja łazienka jest naprawdę duża, wanna wolnostojąca będzie się świetnie prezentować w centralnej jej części. Do modelu wolnostojącego należy dobrać pasującą baterię z przyłączami w podłodze. Fakt, że wanna wolnostojąca najlepiej prezentuje się na większym metrażu, wcale nie oznacza, że musisz z niej rezygnować, jeśli Twoja łazienka jest znacznie mniejsza – na rynku nie brakuje modeli dostosowanych do różnych pomieszczeń.Warto wiedzieć:
Wanny wolnostojące są zwykle głębsze od tych do zabudowy (choć występują wyjątki od tej reguły). Im głębsza wanna, tym więcej wody zużyjesz do kąpieli.
Wanna z hydromasażem
Możesz zdecydować się na wannę, która będzie nie tylko balią na wodę, ale będzie również wyposażona w pożyteczną funkcję hydromasażu. Wanny z hydromasażem występują w wariancie prostokątnym, owalnym, asymetrycznym i narożnym, dodatkowo systemy hydromasażu różnią się od siebie, gwarantując alternatywne opcje masażu, także podgrzewanie wody, chromoterapię oraz funkcję bluetooth-muzyka. W salonach Multi Design dostępne są akrylowe wanny z hydromasażem marki RIHO, które są nie tylko stylowe, ale też przyjemne i ciepłe, odporne na promieniowanie UV oraz łatwe w montażu i późniejszej pielęgnacji. Z taką wanną poczujesz się w domu jak w luksusowym SPA.Przed zakupem wanny, koniecznie usiądź w niej i sprawdź, czy odpowiada Ci jej wyprofilowanie – jest to o tyle istotne, że to zakup nie na rok czy dwa, ale na lata. W naszych salonach Multi Design w Bielsku-Białej i Tychach możesz do woli testować wanny, które stanowią część przykładowych aranżacji łazienek – w każdym z salonów czeka na Ciebie blisko 50 aranżacyjnych boksów, w większości z nich nasi projektanci wykorzystali wanny jako ważny element wyposażenia łazienki. Jeżeli potrzebujesz pomysłu na pokój kąpielowy z wanną, odwiedź nas i zainspiruj się zaprezentowanymi u nas rozwiązaniami albo skontaktuj się z naszmi projektantami.
Szukasz inspiracji? Przeczytaj także:
7 marca 2023
Umywalka jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia łazienki, podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed jej zakupem.
15 listopada 2022
Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie masz możliwości oświetlenia łazienki i jakie efekty możesz uzyskać.
12 października 2022
Prostokątna z akrylu, konglomeratu, wolnostojąca czy zabudowana? Która wanna najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience? Podpowiadamy
Pozostańmy w kontakcie
Multi Design Tychy
- ul. Metalowa 4 43-100 Tychy
Multi Design
Bielsko-Biała
- ul. Partyzantów 63, 43-300 Bielsko-Biała