Umywalka jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia łazienki – korzystamy z niej minimum kilka razy dziennie, czyli zdecydowanie częściej niż z wanny czy prysznica. Od jej parametrów, designu, ulokowania oraz funkcjonalności zależy Twój codzienny komfort. Jeżeli potrzebujesz umywalki łazienkowej, podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.
Na wybór umywalki powinien rzutować rozmiar pomieszczenia. Co prawda, większość dostępnych na rynku modeli umywalek można dopasować do pokoi kąpielowych o różnym metrażu, ale niektóre nie nadają się do niewielkich czy wręcz ciasnych łazienek.
Istotne są potrzeby domowników. Inna umywalka będzie potrzeba, jeśli ma służyć tylko do mycia rąk, a inna, jeżeli będzie wykonywana przy niej poranna i wieczorna toaleta. W pierwszym przypadku można zdecydować się na model o niepozornych gabarytach, natomiast w drugim – trzeba wybrać jednak większy rozmiar. Gdy łazienka jest na tyle przestronna, że może z niej korzystać jednocześnie więcej niż jedna osoba, warto rozważyć zamontowanie dwóch umywalek albo modelu dwustanowiskowego.
Nie bez znaczenia pozostaje aranżacja pomieszczenia. Odpowiednio dobrana umywalka podkreśli charakter łazienki, choć trzeba zaznaczyć, że wcale nie musi pochodzić z tej samej kolekcji czy serii, co wanna lub miska wc.
Umywalki nablatowe – to doskonała alternatywa dla tradycyjnej umywalki. W sprzedaży dostępne są modele o różnych kształtach i kolorach, a także wykonane z rozmaitych materiałów. Taka różnorodność sprawia, że modele te są coraz chętniej wybierane do łazienek urządzonych w stylu, nowoczesnym, minimalistycznym, industrialnym, glamour i retro. Ten rodzaj umywalki możesz dopasować do dowolnego blatu (np. z marmuru, kamienia, ceramiki, drewna czy płyty meblowej), co więcej nie wymaga on wykonywania w blacie żadnych otworów, oprócz tych do doprowadzenia i odprowadzenia wody. Umywalka nablatowa powinna być dopasowana do wnętrza zarówno pod względem kształtu, jak i koloru.
Umywalki podblatowe – nietrudno się domyślić, że ten rodzaj umywalki montujemy pod blatem. W tym wypadku blat musi być wykonany z wodoodpornego materiału. Ostatnio popularnością cieszy się blat slim o grubości 12 mm.
Planując to rozwiązanie, zwróć uwagę na wysokość zamocowania blatu, który będzie wyznaczał górną krawędź umywalki. Standardowa wysokość to ok. 85-95 cm od podłogi do górnej krawędzi blatu. Takie rozwiązanie będzie idealne, jeżeli zależy Ci na uzyskaniu jednolitej, harmonijnej całości zabudowy.
Umywalki wiszące – zwykle zajmują niewiele miejsca, dlatego są dobrym rozwiązaniem do małych łazienek oraz toalet. Doskonale prezentują się w łazienkach zaaranżowanych w stylu minimalistycznym czy wręcz surowym. Ten rodzaj umywalki stosujemy w łazienkach, gdzie niekoniecznie potrzebujemy szafki pod umywalką, a chcemy nadać pomieszczeniu nieco lekkości. Montuje się je bezpośrednio do ściany za pomocą odpowiednich śrub. Są dostępne w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach. W przypadku tego rodzaju umywalek należy wziąć pod uwagę, że w większości modeli syfon wraz z elementami przyłączeniowymi nie są niczym zabudowane i pozostają na widoku. Dobrze, jeśli syfon współgra stylistycznie z umywalką i całą łazienką (kolor syfonu dobieramy do armatury i dodatków).
Umywalki wolnostojące – to jedne z najciekawszych propozycji dostępnych na rynku. I chociaż wydaje się, że ten rodzaj umywalki przeznaczony jest wyłącznie do przestronnych wnętrz, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by umywalka wolnostojąca zagościła również w niewielkiej łazience, wystarczy tylko odpowiednio zagospodarować przestrzeń. To dekoracja sama w sobie, dlatego warto uczynić z takiej umywalki ozdobę całego pomieszczenia. W nowoczesnych i minimalistycznych łazienkach najlepiej sprawdzą się monumentalne umywalki o prostej bryle, a tam, gdzie dominuje wystrój klasyczny lub retro, korzystniej postawić na oryginalne konstrukcje, które podkreślą klimat aranżacji.
Umywalki meblowe – nie można zaprzeczyć, że taki zestaw to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. Misa nie wystaje ponad blatem, trudno dostępne miejsca, w których może gromadzić się brud, zostają wyeliminowane, więc nie ma kłopotu z utrzymaniem czystości. Co więcej, wszystkie elementy konstrukcyjne (syfon i przyłączenia) są ukryte wewnątrz szafki. Umywalki z szafką są dostępne w wielu wzorach i kolorach, więc z łatwością wybierzesz taką, która będzie pasowała do Twojej aranżacji. Najczęściej wybieramy ten typ umywalki, kiedy nie mamy miejsca na długi blat. Warto dodać, że dostępne są umywalki z blatem konglomeratowym , który możesz dociąć na wymiar.
Czołowym materiałem, z którego produkowane są umywalki jest ceramika. To uniwersalny i sprawdzony materiał. Co prawda, występują umywalki z konglomeratu, a nawet szklane czy kamienne, ale nie cieszą się tak dużą popularnością jak ceramiczne.
Rada
Wybierając białą ceramikę łazienkową i białe płytki, pamiętaj, że biel bieli nierówna. Jeśli zestawisz ze sobą różne rodzaje ceramiki, w dodatku od różnych producentów, może się okazać, że jedne są białe, natomiast pozostałe bardziej kremowe, ecru lub podchodzące pod żółć. Sprawdź wcześniej, czy biele produktów, które chcesz kupić do swojej łazienki, mają identyczny lub bardzo zbliżony odcień.
Aktualnie obserwujemy trend, w którym przeważają lekkie formy umywalek (owalne, eliptyczne, okrągłe), dają o sobie też znać inspiracje naturą. Życzymy powodzenia w poszukiwaniu idealnej umywalki do łazienki i przypominamy, że chętnie w tym pomożemy, jeśli dasz się zaprosić do naszego salonu Multi Design w Bielsku-Białej lub Tychach, gdzie znajdziesz szeroki wybór umywalek łazienkowych oraz możesz liczyć na fachowe doradztwo naszych pracowników.