Miejska dżungla to termin, który budzi raczej pejoratywne skojarzenia. Tymczasem nawiązuje do niego jeden z najbardziej ekscytujących trendów w designie wnętrz, określany mianem „Urban Jungle”. Co ciekawe, twórcy i propagatorzy tego stylu interpretują miejską dżunglę dosłownie, wprowadzając do eleganckich, wielkomiejskich wnętrz elementy tropikalne. Komu spodoba się ten styl? Jak osiągnąć go w swoim domu czy mieszkaniu? Zapraszamy po garść inspiracji.
Czym właściwie jest styl „Urban Jungle”?
Ten nietuzinkowy styl narodził się kilka lat temu z pozornego, ale w pełni kontrolowanego chaosu. Nadrzędnym celem jest przeniesienie elementów jednoznacznie kojarzących się z tropikalną przyrodą do wielkomiejskiego wnętrza Mamy więc tutaj klasyczny przykład zestawiania ze sobą pozornie kontrastowych elementów designu, które razem tworzą interesującą przestrzeń, zaaranżowaną w sposób może nieco zaskakujący, za to na pewno przemyślany i konsekwentny.
Styl „Urban Jungle” to odpowiedź współczesnych designerów na potrzebę z jednej strony mieszkania w wielkim, nowoczesnym mieście, dającym nam dostęp do wszystkich wygód i niezbędnej infrastruktury, a z drugiej życia blisko natury, wręcz w jej bezpośrednim otoczeniu.
Najważniejsze motywy przewodnie stylu „Urban Jungle”
„Urban Jungle” to wspomniana już sztuka łączenia skrajności – betonu i żywych roślin, minimalistycznych mebli i żywej kolorystyki, eleganckich szarości i bieli oraz barw ziemi. W ramach jednej przestrzeni mamy więc i wielkomiejski ład, i elementy nawiązujące do nieokiełznanej natury.
Najważniejszym motywem stylu „Urban Jungle” są tropikalne rośliny. Powinny to być przede wszystkim gatunki żywe, uprawianie w doniczkach, jak różne odmiany juk, figowców czy chociażby popularny w naszych domach zamiokulkas. Nie należy się przy tym ograniczać w eksponowaniu egzotycznej roślinności: efekt miejskiej dżungli rozumiemy dosłownie, czyli pozwalamy roślinom dominować we wnętrzu, osiągając coś na wzór domowej oranżerii.
Motywy roślinne czy szerzej – egzotyczne – powinny pojawiać się również na elementach wykończeniowych i dekoracyjnych. Dobrym pomysłem będzie przemycenie ich w formie np. fototapety, ozdobnych poszewek na poduszki, chodnika na stole czy zasłon w salonie.
Ponieważ styl „Urban Jungle” sprzyja odpoczynkowi, a wręcz relaksacji, to warto wprowadzić go nie tylko w pomieszczeniach reprezentacyjnych, ale również w domowej łazience czy w sypialni.
Rada
Ten styl, z uwagi na dominującą rolę żywych roślin, jest znakomitym wyborem dla osób chcących poprawić jakość powietrza i mikroklimat w domu.
Duża swoboda w łączeniu różnych kierunków w designie wnętrz
Wbrew pozorom styl „Urban Jungle” daje nam sporo swobody w zakresie doboru czy to kolorystyki, czy poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz. Uzyskanie efektu miejskiej dżungli wymaga odważnego sięgania po kontrasty.
W jednym pomieszczeniu możemy więc zestawić ze sobą np. kolonialne meble i loftową podłogę, drzwi w odcieniu naturalnego drewna i panele vintage, beton architektoniczny i ciemne, orzechowe drewno. Takie zestawienia będą tworzyć piękne tło dla egzotycznej roślinności, która powinna grać pierwsze skrzypce we wnętrzu urządzonym w stylu miejskiej dżungli.
Podoba Ci się styl „Urban Jungle” i chcesz wprowadzić go do swojego wnętrza? Mnóstwo inspiracji oraz gotowych rozwiązań wnętrzarskich czeka na Ciebie w salonach Multi Design. Na miejscu znajdziesz m.in. drzwi i podłogi nawiązujące do kluczowych założeń tego arcyciekawego kierunku w designie wnętrz.
Szukasz inspiracji? Przeczytaj także:
Pozostańmy w kontakcie
Multi Design
Bielsko-Biała
- ul. Partyzantów 63, 43-300 Bielsko-Biała
Salon Multi Design
- ul. Metalowa 4 43-100 Tychy