Trudno znaleźć drugi równie przyjemny, a przy tym tak łatwo dostępny sposób relaksacji. Sauna to niezwykle odprężająca forma terapii, z której może skorzystać niemal każdy – również bez wychodzenia z domu. Coraz więcej osób marzy o posiadaniu prywatnej sauny, co jest dużo łatwiejsze do realizacji niż może się wydawać. Tutaj pojawia się jednak klasyczny dylemat: sauna parowa czy sauna sucha? Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, przygotowaliśmy artykuł, w którym porównujemy oba rodzaje sauny, omawiając również ich najważniejsze zalety.
Sauna sucha – fiński „wynalazek”, który podbił świat
Sauna sucha, nazywana również sauną fińską, to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj sauny. Panują w niej specyficzne, skrajne warunki – wilgotność wynosi między 10 a 20 proc., natomiast temperatura waha się między 70 a 100 stopni Celsjusza.
Przebywanie w saunie suchej stanowi spore wyzwanie dla organizmu, natomiast może również przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Najważniejsze z nich to:
- Detoksykacja organizmu, co jest efektem intensywnego pocenia;
- Wzmocnienie układu odpornościowego;
- Przyspieszenie metabolizmu (tak, regularne korzystanie z sauny suchej może wspomóc w walce o zrzucenie zbędnych kilogramów);
- Wsparcie w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych;
- Ulga w stanach reumatycznych, leczeniu kontuzji ortopedycznych, bólach mięśniowych etc.
Pamiętajmy natomiast o fińskim rytuale saunowania, który pozwala odnieść największe korzyści dla zdrowia. Mamy na myśli naprzemienne rozgrzewanie i schładzanie ciała, co w domowych warunkach można robić z wykorzystaniem wanny wypełnionej zimną wodą czy chłodnego prysznica.
Sauna parowa – idealna dla tych, którzy źle znoszą bardzo wysokie temperatury
Popularną alternatywą dla sauny suchej jest sauna parowa, nazywana też mokrą. Jak nietrudno się domyślić, mamy tutaj do czynienia z sauną, w której panują zupełnie inne warunki środowiskowe. Przede wszystkim wilgotność powietrza może nawet przekraczać 90 proc., natomiast temperatura wynosi między 40 a 60 stopni Celsjusza.
Są to warunki znacznie bardziej przystępne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z saunowaniem. Nic więc dziwnego, że sauna parowa uchodzi za bezpieczniejszą, a korzystanie z niej nie jest aż tak obciążające dla organizmu – oczywiście biorąc poprawkę na skrajnie wysoką wilgotność, co u niektórych osób może powodować efekt trudności z oddychaniem.
Do najważniejszych korzyści zdrowotnych z zażywania seansów w saunie parowej zaliczymy:
- Udrożnienie górnych dróg oddechowych;
- Złagodzenie objawów alergii i astmy;
- Oczyszczenie porów skórnych;
- Nawilżenie skóry;
- Rozluźnienie mięśni;
- Działanie silnie relaksacyjne, co docenią szczególnie osoby żyjące w ciągłym stresie.
Sauna we własnym domu? Jak najbardziej!
Jeśli brakuje Ci czasu na korzystanie z publicznych saun lub po prostu unikasz takich miejsc, ponieważ cenisz sobie prywatność, intymność oraz nieskrępowany komfort, to własna sauna jest idealną propozycją dla Ciebie. Możesz ją urządzić np. w swojej łazience, która dzięki tej zmianie zamieni się w pokój kąpielowy z prawdziwego zdarzenia.
Prywatna sauna jest dostępna na życzenie, skorzystasz z niej wtedy, gdy akurat masz na to ochotę, na przykład po ciężkim dniu w pracy czy długim spacerze na mrozie.
W ofercie salonów Multi Design znajdziesz gotowe rozwiązania, które pozwolą Ci stworzyć prywatną przestrzeń do zażywania sauny zawsze wtedy, gdy masz na to ochotę. Proponujemy wysokiej jakości sauny suche marki JAQUAR (są to sauny wolnostojące, gotowe do montażu i w pełni wyposażone – saunę suchą zobaczysz na ekspozycji w tyskim salonie), jak i super funkcjonalne generatory pary NUVOLA SMART POWER marki EFFE, które umożliwiają zmianę dowolnej łazienki w pełnoprawną łaźnię parową. Saunę marki EFFE znajdziesz na ekspozycji w salonie Multi Design w Bielsku-Białej. Szczegóły techniczne przedstawią Ci doradcy salonów Multi Design. Zapraszamy!
Szukasz inspiracji? Przeczytaj także:
Pozostańmy w kontakcie
Multi Design Tychy
- ul. Metalowa 4 43-100 Tychy
Multi Design
Bielsko-Biała
- ul. Partyzantów 63, 43-300 Bielsko-Biała