Połączenie salonu z otwartą kuchnią to standard w wielu domach, a nawet mieszkaniach – współczesne wnętrza lubią przestronność i otwarte przestrzenie. Co zrobić, gdy w strefie kuchennej i tej do wypoczynku najchętniej położylibyśmy inną posadzkę? Jak i czym połączyć płytki z panelami, aby uzyskać dobry efekt wizualny na podłodze łączonej?
Odpowiedni dobór materiałów
Chcąc uzyskać efektowne i trwałe połączenie płytek z panelami, warto odpowiednio dobrać materiały na posadzkę – przede wszystkim, z uwzględnieniem zbliżonej klasy ścieralności. Dlaczego jest to tak istotne? Podłoga łączona – np. płytki gresowe z panelami laminowanymi – w toku użytkowania powinna starzeć się w podobny sposób.Jeżeli powierzchnia paneli zetrze się szybciej niż powłoka płytek, widoczny będzie kontrast zużycia i staniesz przed koniecznością wymiany paneli. Natomiast w przypadku podłogi drewnianej łączonej z płytkami, wymiana desek może przysporzyć wielu problemów, dlatego najlepiej wybrać klepki parkietowe czy deski jak najwyższej jakości.
Kolejność ma znaczenie
Przy tworzeniu podłogi łączonej należy zadbać o odpowiednią kolejność poszczególnych prac. Jest to szczególnie istotne w przypadku połączenia paneli czy desek drewnianych z płytkami heksagonalnymi (dającymi efekt „plastra miodu”). Najpierw powinna zostać ułożona trudniejsza w docinaniu posadzka, czyli płytki gresowe, kamienne czy ceramiczne, a dopiero później zamontowane panele czy ułożone deski.Rada
Przy wyborze materiałów na podłogę łączoną, warto przyłożyć wagę do ich kolorystyki i stylu. Przykładowo, podłoga złożona z wzorzystych płytek wraz z bardzo dekoracyjnymi panelami, nie będzie dobrze się prezentować.
Na styku paneli z płytkami
Jak sprawić, by miejsce łączenia paneli z płytkami wyglądało estetycznie i uwzględniało fakt, że panele w trakcie użytkowania pracują? Spojenie można uzyskać stosując masę akrylową do paneli, a właściwie akrylowy wypełniacz szczelin. Po wyschnięciu można go szlifować, a także malować, jeżeli jest taka potrzeba. Masy akrylowe dylatacyjne dostępne są w wielu kolorach, dlatego łatwo dobrać odpowiedni odcień do płytek lub paneli w podłodze łączonej.Słabą stroną tego rozwiązania jest fakt, że przy użytkowaniu paneli dochodzi do nacisku na spoinę, która nie jest bardzo wytrzymała i z czasem może wymagać wymiany.
Dobry efekt można uzyskać, stosując odpowiednie listwy. Na rynku dostępny jest wybór modeli listew połączeniowych do paneli i płytek w rozmaitych kolorach oraz z różnych surowców. Najbardziej popularne są tzw. teowniki, czyli płaskie listwy przejściowe do paneli i płytek wykonane ze stali nierdzewnej lub anodowanego aluminium (te ostatnie są odporne na korozję).
Natomiast jeśli nie odpowiada Ci estetyka listew połączeniowych, alternatywą mogą okazać się profile fugowe, które najczęściej wykonane są z aluminium, ale od listew odróżnia je to, że zostają w całości umieszczone pomiędzy dwoma rodzajami posadzki – nic nie wystaje ponad poziom podłogi.
Natomiast jeśli nie odpowiada Ci estetyka listew połączeniowych, alternatywą mogą okazać się profile fugowe, które najczęściej wykonane są z aluminium, ale od listew odróżnia je to, że zostają w całości umieszczone pomiędzy dwoma rodzajami posadzki – nic nie wystaje ponad poziom podłogi.
Grubość łączonych materiałów
Na etapie planowania zastosowania podłogi łączonej, warto wziąć pod uwagę grubość zestawianych ze sobą materiałów. Płytki kleisz do posadzki, natomiast panele potrzebują podkładów izolacyjnych. Znając grubość elementów, które położysz, wykonawca będzie mógł przygotować wylewki w taki sposób, aby po położeniu warstwy wykończeniowej podłoga na całej powierzchni była równa. Wówczas wykonanie łączenia paneli i płytek będzie proste.A co zrobić, gdy poziomy nie są równe? Wtedy konieczne jest zastosowanie aluminiowych lub mosiężnych listew przejściowych, które połączą płytki i panele, tworząc delikatny spadek.
Łączenie płytek z panelami to częsta praktyka w wielu domach. W otwartych kuchniach połączenie płytek z panelami w salonie lub podłogi w korytarzu jest nieuniknione. W salonach Multi Design znajdziesz nie tylko szeroki wybór paneli podłogowych, ale również bogatą ofertę ceramiki na podłogę.
Szukasz inspiracji? Przeczytaj także:
7 marca 2023
Umywalka jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia łazienki, podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed jej zakupem.
15 listopada 2022
Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie masz możliwości oświetlenia łazienki i jakie efekty możesz uzyskać.
12 października 2022
Prostokątna z akrylu, konglomeratu, wolnostojąca czy zabudowana? Która wanna najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience? Podpowiadamy
Pozostańmy w kontakcie
Multi Design Tychy
- ul. Metalowa 4 43-100 Tychy
Multi Design
Bielsko-Biała
- ul. Partyzantów 63, 43-300 Bielsko-Biała